Klub Sportowy GROM Soccer Schools - KSGROM.COM

Czym gramy ?

Petanque jest sportem łatwo dostępnym co wielokrotnie podkreślamy, ale jest i sportem tanim. Dla osób początkujących przygotowane są zestawy kul amatorskich, którymi można się uczyć grać bądź bawić się rekreacyjnie ze znajomymi czy z rodziną. Potocznie nazywane są one chinkami bądź miedziakami.

Najczęściej na zawodach spotykamy się jednak z kulami profesjonalnymi. Różnią się one od kul amatorskich konkretnym rozmiarem(od 65 do 80mm), konkretną wagą(od 650 do 800g) ilością w zestawie(3 kule) oraz wybitą unikatową cechą(jeden niepowtarzalny kod dla jednego kompletu). 710 – waga kompletu ze zdjęcia poniżej oraz cecha – G2 

Kule profesjonalne możemy podzielić według stopu stali – matowego karbonu lub nierdzewnego, śliskiego inoxu, ale także na kule nacinane oraz gładkie czy precyzję wyważenia. Zawodnicy dobierają kule według własnych preferencji, pod konkretny teren, pod konkretne zawody i pełnioną rolę w drużynie. Najbardziej popularny podział jest na strzelców oraz puenterów: pierwsi najczęściej dobierają kule gładkie, zaś drudzy kule nacinane, choć jest to kwestia bardzo indywidualna. Do najpopularniejszych producentów zalicza się Obut, KTK, La Boule Bleue, Boulenciel, MS Petanque, Geologic, Toro, Futura, Unibloc, La Boule Blanche. Ceny wahają się od 65 do 320 euro za komplet 3 kul.

Carbon

Inox

Kule nacięte dla puenterów

Producenci wypuścili również kule dedykowane do gry na plaży czy w pomieszczeniach. Jeden z nich są plastikowe, wypełnione wodą, drugie są gumowe. Korzystanie z nich nie może zastąpić prawdziwych metalowych kul, jednak jako substytut do wykorzystania z zimę bądź do pracy z młodzieżą(ze względu na bezpieczeństwo) są zadowalające. Co więcej ostatnimi czasy producenci wprowadzili do sprzedaży kule drewniane oraz mini-kule(sprzedawane wraz z boiskiem, wielkości piłkarzyków)

Zdjęcia: petanqueshop.com

Skip to content