Klub Sportowy GROM Soccer Schools - KSGROM.COM

Co to jest Petanque ?

Petanque jest to tradycyjna francuska gra polegająca na rzucaniu metalowymi kulami do celu zwanego „cochonnet”, co znaczy prosiaczek, jednak w Polsce przyjęła się forma świnka. Mecze mogą odbywać w trzech konfiguracjach: Jeden na jednego, dwóch na dwóch i trzech na trzech. Podczas meczu singlowego (1vs1) i dubletu (2vs2) gracze mają komplet trzech kul do dyspozycji, natomiast podczas tripletu (3vs3) każdy zawodnik rzuca już tylko dwoma kulami. Rzuca się z wyznaczonego miejsca na ziemi na odległość początkową od 6 do 10 metrów.

Rozgrywka polega na zdobywaniu punktów. Mecz kończy się po zdobyciu 13 oczek. Punkty liczy się na końcu pojedynczej partii (czyli kiedy wszyscy zawodnicy uczestniczący w meczu wyrzucą wszystkie dostępne kule). Punkt bądź punkty zdobywa zespół, którego kula jest najbliżej celu (świnki). Jeżeli dwie lub więcej kul danego zespołu jest lepszych niż najlepsza kula przeciwnika to zdobywa się odpowiednio dużo punktów ile jest lepszych kul od najlepszej rywala.

 

Jest to gra przeznaczona dla wszystkich grup wiekowych i wymagająca niemałej precyzji i umiejętności panowania nad kulą podczas wykonywania rzutu. Jak w każdym sporcie precyzyjnym, często o tym kto wygra, a kto nie decydują milimetry, czy minimalne błędu podczas wykonywania rzutu.

Ciekawostką jest fakt, iż według badań petanque zrzesza największą ilość licencjonowanych zawodników na świecie wśród wszystkich sportów, ustępując jedynie piłce nożnej!

 

Skip to content